حال خوب

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است چهارشنبه, 10 آوریل, 2013 در ساعت 3:46 ب.ظ

براساس متدولوژی موسسه Gallup برای ارزیابی سطح well-being در امریکا، ۶ عامل در «حال خوب» ما موثر هستند:

تامین نیازهای اولیه

سلامت رفتاری

سلامت احساسی

سلامت شغلی

سلامت جسمی

ارزیابی ما از زندگی

مدتیه دارم فکر می‌کنم آیا میشه اولویت و ترتیبی برای این عوامل قائل شد؟ قطعاً این ترتیب می‌تونه با توجه به شرایط و تجربیات ما از زندگی متفاوت باشه اما وقتی این عوامل رو در کنار هرم نیازهای مازلو گذاشتم، این تصویر اومد توی ذهنم….

باور دارم که ما چیزایی رو بیشتر می‌تونیم تغییر بدیم که تسلط بیشتری روی اونها داریم. مثلاً‌ تمام عملکرد بدن تحت کنترل ما نیست اما ورودی‌های بدن شامل داشتن رژیم غذایی سالم و …. چیزیه که می‌تونیم توش تغییر ایجاد کنیم. شاید کنترل دنیای بیرون شامل محیط کار،‌رفتار دیگران و … از اراده ما خارج باشه اما نحوه برخورد ما با مسائل بیرونی و میزان تاثیرپذیریمون رو می‌تونیم با آشنایی بیشتر به احساسات و درونیات‌ خودمون تحت کنترل داشته باشیم.

می‌خوام بگم رسیدن به یه ارزیابی مثبت از زندگی، چیزی نیست که یه روز از یه جایی بیرون از ما متولد بشه. به نظرم حس رضایت درونی حاصل تلاش ما برای تغییر چیزهاییه که در اراده ما هستند. برای همین ترتیب این عوامل توی ذهن من براساس میزان توانایی‌ام در تغییر اونهاست. (با فرض اینکه نیازهای اولیه بعنوان حداقل‌های چیزی که اسمش رو زندگی می‌ذاریم فراهم باشه.)

شاید این نیایش معروف هم از همین طرز تفکر ناشی میشه ….

به من آرامشی عطا کن،تا بپذیرم آنچه را نمی توانم تغییر دهم.

 شجاعتی، تا تغییر دهم آنچه را قابل تغییر است.

 بینشی، تا دریابم تفاوت این دو را

 فهمی، تا درک کنم دنیا و مردم آن را و متوقع نباشم به دلخواه من رفتار کنند …۲ نظر لـ حال خوب

 1. لینک‌های هفته (۱۳۳) | نسخه آنلاین خبرخوان مدیریتی‌ها توسط:

  12 آوریل, 2013 در ساعت 11:58 ب.ظ

  […] […]

 2. ardalan توسط:

  6 می, 2013 در ساعت 10:40 ق.ظ

  با درود فراوان
  یقیناٌ تمام اتفاقات پیرامونمان بدلیل عدم ساختار شکنی شخصی و اینکه در اجتماع توان مقابله با برخی عادات و روسوم همچنین تعصبات که در خوی انسان از بدو تا کنون فرورفته غیر قابل انکار است لذا ما در جرگه عوام هستیم چرا که سر مشقی را که پیشینیانمان نگارنده آن بودند دنبال می کنیم. تمام اتفاقات شخصی ما دستخوش نیروی درون است که تقویت آن مستلزم بسیاری چشم پوشی هاست ……. وقتی به یک تخم مرغ نیرویی از بیرون وارد شود یک زندگی متوقف می گردد اما اگر این نیرو از درون تخم مرغ وارد شود یک زندگی متولد می گردد همه چیز از درون می آید نه ظاهر …
  وب آمورنده و خوبی دارید راهتان مستدام پرتو جوی گرام.

Leave a comment