ابزارها به کمک بدن می‌آیند

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است شنبه, 3 نوامبر, 2012 در ساعت 2:16 ب.ظ

[استفاده از ابزارهای کمکی برای قرارگیری در آسانا‌های یوگا،‌یکی از روش‌هایی است که سال‌‌ها پیش توسط آقای آینگر،‌مبدع یکی از انواع یوگا با همین نام، به جوامع یوگای دنیا معرفی شده‌است. امروزه کارگاه استفاده از ابزارهای کمکی به عنوان یکی از مفاد دوره مربیگری آموزش داده می‌شود و از مربی انتظار می‌رود تا بتواند با کمک این ابزارها افراد با ناتوانی‌ و آسیب‌‌های جسمی را نیز از انجام آساناهای یوگا بهره‌مند ساخته و از آسیب‌دیدگی بدن افراد با سلامت جسمانی جلوگیری نماید. همچنین استفاده از ابزارهای کمکی می‌تواند به افزایش آگاهی بدن فرد را برای دریافت تکنیک‌های یک آسانا کمک کند. در این پست به معرفی متداول‌ترین ابزارهای کمکی یوگا پرداخته خواهد شد.]

زیرانداز یوگا‌ (Yoga Mat): این ابزار یکی از اصلی‌ترین و ابتدایی‌ترین ملزومات برای انجام آساناهای یوگا است. جنس روکش آن نوعی پلاستیک فشرده است که از سر خوردن دست و پا هنگام قرارگیری در وضعیت‌های مختلف جلوگیری می‌کند. همچنین لایه وسط از نوعی الیاف نازک و نرم ساخته شده‌است و به این ترتیب سطح نرمی را برای قرارگیری بدن روی زمین فراهم می‌کند.

دیوار (Yoga Wall): دیوار با/بدون طناب آویخته یکی از ابزارهای موثر در انجام آساناهای یوگا خصوصاً آساناهای معکوس،‌خم به جلو، خم به عقب و حرکات تعادلی است همچنین به افزایش انعطاف بدن و لذت حس رهایی بدن در یک آسانا کمک زیادی می‌کند.

کمربند (Yoga Belt): این ابزار نوعی کمربند به طول ۶۰ سانتی‌متر از نسوج بافته‌شده و محکم مجهز به یک قلاب فلزی است که به کمک آن می‌توان حلقه‌هایی با اندازه‌های مختلف نیز ایجاد نمود. از کمربند برای پر کردن فاصله دو عضو بدن در آساناهای مختلفی چون وضعیت پا و انگشت(Padangushtasana) و گله گاو (Gomukhasana) استفاده می‌شود.

آجر (Yoga Block): آجر یکی از ابزارهای کاربردی است که معمولاً برای پر کردن فاصله بخشی از بدن با زمین در انجام آساناهای یوگا استفاده می‌شود. آجرهای یوگا در اندازه  ۲۳*۱۲*۷ و معمولاً از چوب و یا فوم فشرده تهیه می‌شوند. یک آجر یوگا با توجه به ضلعی که روی زمین قرار می‌گیرد می‌تواند در سه ارتفاع مختلف با توجه به نیاز بدن فرد مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از آجر در انجام آساناهایی چون سگ سرپایین (Adhomukha svanasana)، مثلت (Trikonasana) و یا وضعیت‌های خوابیده پایه تمرینات تنفسی متداول است.

بالشت (‌Bolster): بالشت‌های یوگا ابزارهایی،‌از الیاف پارچه‌ای در اندازه‌های ۶۰*۲۳ سانتی‌متر با قطر تقریبی ۸ الی ۱۰ سانتی‌متر و با وزن حدود ۳ کیلوگرم هستند. با استفاده از این ابزار فرد می‌تواند با کشش مناسب و خوشایند در آساناهای مختلف مکث نماید. استفاده از آن در وضعیت‌هایی مانند ایستادن روی شانه (Sarvangasana) و یا وضعیت معکوس (Viparitakarani) متداول است.

صندلی (Yoga Chair): صندلی یوگا در حقیقت یک صندلی فلزی بدون پشتی است که اغلب از آن برای انجام پیج در وضعیت نشسته، وضعیت‌های معکوس و خم به عقب از آن استفاده می‌شود. در هنگام استفاده از آن می‌باست از استقرار هر چهار پایه روی زمین اطمینان حاصل شود.

کوسن (Foam Block): از این ابزار که از جنس فوم فشرده به شکل کوسن طراحی شده است، در انواع وضعیت‌‌های نشسته استفاده می‌شود. فرد روی ۱/۳ ابتدایی و یا بخش مورب کوسن می‌نشیند و با حمایت این ابزار می‌تواند با کمترین فشار روی ناحیه پایین کمر، با ستون مهره صاف برای مرت طولانی در یک آسانا مکث نموده و یا برای انجام مراقبه یا تمرینات تنفسی روی زمین بنشیند.

نیمکت (Bench): نیمکت و یا چهارپایه چوبی یوگا نیز که در ارتفاع‌ و اندازه‌‌های مختلف  (از ۳۰ تا ۶۰ سانتی‌متر) ساخته می‌شود از دیگر ابزارهای متداول در روش آینگر است که برای تسهیل انواع آسانا خصوصاً حرکات خم به عقب، خم به جلو و یا معکوس مورد استفاده قرار می‌گیرد.

منبع کمکی:  YOGA, The path to holistic health by B.K.S Iyengar۴ نظر لـ ابزارها به کمک بدن می‌آیند

 1. آسیب‌شناسی یوگا @ آواز سکوت توسط:

  30 دسامبر, 2012 در ساعت 12:02 ق.ظ

  […] صفحه اولدرباره منتماس با منسئوال شما، پاسخ من « ابزارها به کمک بدن می‌آیند […]

 2. با یوگا به استقبال یک زندگی تازه بروید @ آواز سکوت توسط:

  27 مارس, 2013 در ساعت 7:44 ب.ظ

  […] بهترین روش انجام تمرینات در دوران بارداری استفاده از ابزارهای کمکی برای انجام هر چه بهتر آساناهاست و می‌بایست زیر نظر […]

 3. khalvatedel توسط:

  8 آوریل, 2013 در ساعت 6:59 ب.ظ

  salam
  bebakhshid baraye yoga bedon tamrinat badani (nazari) momkeneh yek ketab moarefi befarmaid.pishapish sepasgozaram

 4. sunaz توسط:

  12 ژوئن, 2013 در ساعت 3:04 ب.ظ

  برای یاما و نیاما(بایدها و نبایدها) شامل تمرینات رفتای کتابی سراغ ندارم. برای تمرینات تنفسی یا پرانایام کتاب‌های زیادی هست به نظرم کتاب اسرار تنفس ترجمه جلال موسوی نسب و کتاب تنفس در یوگا تالیف حوری نیاکیان خوب هستند. برای مراقبه هم من غیر از کتاب ویپاسانا مرجع معتبری خاطرم نیست.

Leave a comment