سفر به سرزمین یوگی‌ها

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است دوشنبه, 20 ژوئن, 2011 در ساعت 12:23 ق.ظ

[شهر Rishikesh واقع در ایالت Uttarakhand، شمالی‌ترین نقطه کشور هندوستان، دروازه هیمالیاست. این شهر که بعنوان مهد یوگا شناخته می‌شود و ملقب به شهر یوگی‌هاست، در دامنه کوه‌های هیمالیا جای گرفته و رود گنگ را چون غول خفته آرامی در دل خود جای داده‌است. شهری که تقریباً در ۲۵ کیلومتری شهر مذهبی Haridwar قرار گرفته دارد و در هر چند قدمی آن نگاهت به نگاه یک آشرام یا معبد گره می‌خورد. تجربه سفر انفرادی من به این شهر برای شناخت یوگای سنتی، بهانه نوشتن پست حاضر است ….]

شک نکنید که مسیر سفر به این شهر شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد، طبیعت بکر و دست‌نخورده آن در کنار حیواناتی که به آسودگی در حال خرامیدن هستند.

با این حال، بدون توجه به اینکه در کدام هتل یا آشرام سکنی می‌گزینید، اولین سئوالی که احتمالاً در بدو ورود شوک‌انگیزتان به این شهر به ذهن شما خطور خواهد کرد این است: «چطور می‌توان تحت تعالیم یوگا بود، اصول یاما و نیاما را بعنوان اصول اولیه یوگای هشت مرحله‌ای پاتانجلی دانست و اینقدر ناتمیز زندگی کرد!» باید کمی صبور بود، اینجا همان جایی است که برای جذب تجربه واقعی فضای سنتی یوگا، چشم‌‌ها را باید شست و جور دیگر باید دید ….

کمی که می‌گذرد متوجه خواهید شد که از امکانات بدیهی زندگی مدرن خلع سلاح شده‌اید. البته با تلاش زیادی می‌‌توانید امکاناتی را که به آن عادت کرده‌اید دوباره دور و بر خود جمع کنید. اما بهتر است حال که پایتان به این‌ شهر کشیده شده‌است، دست و پا زدن را کنار بگذارید و خود را به جریان ساده حرکت زندگی جدیدتان سازگار کنید.

در این شهر، عبادت بی‌بهانه‌ترین کاری است که می‌توان در تمام ساعات روز انجام داد. به زودی چشم‌هایتان به دیدن مجسمه خدایان هندی در گوشه و کنار هر معبد و یا سالن یوگا عادت خواهد کرد. اسم خدایان و شمائل آنها در ذهنتان نقش می‌بندد و با دیدن این حجم از عجایب عبادی، خود را در لبه پرتگاه خداحافظی همیشگی با یوگا می‌یابید. اما باز هم کمی صبور باشید، در دامن مهربان این طبیعت دیدنی، تجربه‌های بسیاری انتظار شما را می‌کشد… ….

در جایی خوانده بودم «یوگی کسی است که خشونت در وجودش به حداقل رسیده باشد»، اگر این تعریف را بپذیریم، ری‌شی‌کش بدون تردید، شهر یوگی‌هاست. نه به خاطر مرتاضان و قدیسینی که با لباس نارنجی رنگ در گوشه و کنار آن پرسه می‌زنند که به جهت فضای صلح و آرامش نابی که در کنار تمام ناملایمات اجتماعی و اقتصادی چشم‌گیر خاص جامعه هند در آن به چشم می‌خورد. همه چیز به آرامی رود گنگ در این شهر جاری است. علی‌رغم تمام پیچیدگی‌ها و تضادهای ذهنی که ممکن است با آن مواجه شوید، این موضوع، اولین واقعیتی است که به سرعت ذهن بی‌توقع و بی قضاوت شما را به خود جلب خواهد کرد.

حضور رود گنگ را در این شهر نمی‌توانید نادیده بگیرید. سکوت و آرامش عجیبی که در هم نشینی با آن در خود احساس می‌کنید، تجربه‌ای وصف‌ناپذیر است و اگر اهل مراقبه باشید به جرات می‌توان ادعا کرد که یکی از بهترین مراقبه‌های طول زندگیتان می‌تواند در خنکای نسیم سحرگاهی، در همنشینی این رود و با نوای جاری آن باشد.

اینجا بهشت حیوانات است. در شهری که تقریباً ۹۰٪ انسان‌‌ها گیاهخوارند، مفهوم ترس حتی برای هیچ حیوانی، مفهوم آشنایی نیست. بدون هیچ نگرانی می توانید از کنار، سگ‌ها، میمون‌ها و گاوهای اشرافی این شهر بگذرید و مطمئن باشید که به حضور آنها در طبیعت خدشه‌ای وارد نکرده‌اید.

مراقب باشید، اینجا خطری جدی شما را تهدید می‌‌کند! حتی  حضور یکباره در این فضا می‌تواند عمیق‌ترین ارتباطات عاطفی شما با  یوگا را برای همیشه از بین ببرد. اما اگر بتوانید تمام تکان‌های اولیه را کنار بگذارید و با ذهنی بی‌قضاوت و پذیرش بیشتری خود را با آن یکی کنید، به آشرام‌‌های مختلف سرک بکشید و در کلاس‌‌ تمرینات روزانه آنها که معمولاً بصورت رایگان در دسترس است، شرکت کنید، دریچه‌های جدیدی به سوی شما بازخواهد شد.

به زودی متوجه می‌شوید که فضای ساده، بی‌آلایش و بی‌توقع آساناها، تمرینات تنفسی و مراقبه در یوگا یک فضای کاملاً واقعی و فردی است که هیچ وابستگی به ملیت، مذهب و آداب و رسوم کشور و قوم خاصی ندارد. متوجه خواهید شد که حتی بسیاری از مردمان هند با یوگا آشنایی ندارند، آشنایی بخش دیگری از مردم نیز در حد انجام آساناها آن هم بصورت مبتدی و نه پیشرفته است. و عده کمی با تمرینات پرانایام آشنایی دارند و تنها بخش کوچکی شناخت کافی در خصوص فلسفه یوگا، فضای مراقبه، بعنوان یک تمرین روزانه فردی و …  دارند. به این ترتیب به سرعت هند را از معادله یوگا خارج می‌کنید و مرز فردی بین یوگا و اعتقادات مذهبی رایج در هند قائل خواهید شد. فرد از فضای کمال‌گرایی نسبت به یوگا خارج شده و در فضای متعادل‌تری مسیر خود را طی خواهد کرد و از سوی دیگر بیش از پیش به تاثیر ممارست بی‌ادعا اما واقعی در تمرینات شخصی برای تغییر مسیر زندگی به سمت سلامت جسم و روان پی خواهد برد.

تمام آنچه خواندید صرفاً خلاصه‌‌ای بود از حاصل دیده‌‌ها، تجربه‌ها و برداشت‌‌های شخصی من در عمر کوتاه سفرم به این شهر فارغ از هیچ تعصبی که می‌تواند از فردی به فردی دیگر تغییر کند. هر چند سفر به شهر ری‌شی‌کش سفر سختی است که هیچ شباهتی به یک سفر تفریحی ندارد اما پذیرش این سختی و تجربه بودن در آن را به چند گروه پیشنهاد می‌کنم: مربیان یوگا، علاقه‌مندان به فلسفه پیدایش یوگا، اسطوره‌شناسان و محققین مذاهب، فرهنگ‌ها و آداب و رسوم ملل مختلف دنیا و خصوصاً کسانی که با تعصب ویژه‌ای یوگا را دنبال و خود را در آستانه خطر کمال‌گرایی در این زمینه احساس می‌کنند.

 ۷ نظر لـ سفر به سرزمین یوگی‌ها

 1. me توسط:

  21 ژوئن, 2011 در ساعت 2:06 ب.ظ

  سلام شما چه فصلی اونجا رفتید.تور گردشگری دارد.مدت سفر چقدر است.تشکر بی اندازه

 2. sunaz توسط:

  21 ژوئن, 2011 در ساعت 9:36 ب.ظ

  راستش من بدون تور در اواسط خردادماه رفتم. می‌دونم اواخر سال برخی از مراکز یوگا تورهایی برای این شهر دارند اما از اطلاعات اون بی‌خبرم. می‌تونید توی مجلاتی مثل دانش یوگا دنبال کنید. مدت سفر هم اگر نخواین توی دوره خاصی شرکت کنید به خودتون بستگی داره.

 3. me توسط:

  22 ژوئن, 2011 در ساعت 3:32 ب.ظ

  لطف فرمودید کاش میشد قبلش در کلاسهاتون شرکت می کردم

 4. sunaz توسط:

  23 ژوئن, 2011 در ساعت 9:18 ب.ظ

  پیشنهاد می‌‌کنم قبل از رفتن به چنین سفری حتماً همینجا کلاس برید و با یوگا آشنا بشید، البته اگر آشنایی قبلی ندارید. موفق باشید

 5. baba hodra توسط:

  30 ژوئن, 2011 در ساعت 11:33 ب.ظ

  با سلام یوگا فقط یه ورزشه برای رهایی از چرخه زندگی یا به قول بودا سانسکارا. علم مرتاض خیلی بالاتر از این حرفاس به طوری که نه یوگیستا نه ادمکای معمولی تواناییه درکشو ندارن با تشکر

 6. نازی توسط:

  13 آگوست, 2017 در ساعت 11:29 ق.ظ

  درود
  مرسی بابت اشتراک گذاشتن تجربه
  ممنون میشم راهنمایی کنید که چطور میشه برای دوره ها اقدام کرد ؟ سایت خاصی داره برای اطلاع از دوره ها ؟

 7. شهريار توسط:

  3 ژانویه, 2018 در ساعت 5:42 ب.ظ

  اگه می خواهید تجریه خیلی زیبا از یوگا در هند داشته باشید و به درون خود سفر کنید، من آشرام هنر زندگی رو پیشنهاد می کنم و برای اقامت در این آشرام باید کلاس پایه که تمرینات تنفسی و دانش هست رو در تهران بگذرونید

Leave a comment