سلامی به گرمای آفتاب

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است یکشنبه, 10 آوریل, 2011 در ساعت 12:00 ق.ظ

سلام بر خورشید (Suryana Namaskar/Sun Salutation) عنوان یکی از معروف‌ترین تمرینات یوگاست. این تمرین شامل رشته‌ای از حرکات به هم پیوسته است که به تناوب با نیمه راست و چپ بدن و با تمرکز به آهنگ دم و بازدم انجام می‌شود. این تمرین باعث افزایش گرما، ضربان قلب ، گردش انرژی و رفع عمیق خستگی‌های بدن می‌شود.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ۴ حرکت آخر در واقع معکوس و تکرار ۴ حرکت اول تمرین هستند. با توجه به این‌که در فلسفه شرق، دل جایگاه درک حقیقت است، هر تمرین با قراردادن دو کف دست روی هم، رو به روی قفسه سینه و نزدیک قلب (Namaste) آغاز می‌شود و با همین حرکت نیز خاتمه می‌یابد. در هر مرحله فرد با رعایت تکنیک‌های بدنی در وضعیت مربوطه قرار می‌گیرد و سپس با تغییر وضعیت تنفسی از دم به بازدم یا بالعکس، از وضعیت قبلی عبور کرده و وارد وضعیت جدید می‌شود. هر سیکل کامل این تمرین شامل دو تمرین ۱۲ مرحله‌ای است که با نیمه راست و چپ بدن انجام می‌شود. در یوگای سنتی در هر دوره از انجام این تمرینات تا تعداد ۱۵۰ سیکل کامل بصورت ممتد انجام می‌شود. امروزه تعداد این تمرین در کلاس‌‌های یوگا به ۳ تا ۵ سیکل کامل در یک تمرین ۱ ساعته کاهش یافته‌است که برای گرم‌کردن و آمادگی بدن در آغاز کلاس، بالابردن سطح انرژی در نیمه آن و نیز بالابردن ضربان قلب برای آمادگی رهایی بدن در پایان کلاس استفاده می‌شود. انجام این تمرین به علت تکنیک‌های تنفسی و بدنی زیادی که در آن نهفته است بدون نظارت مربی برای مبتدیان اکیداً توصیه نمی‌شود.

نظرات و فلسفه‌های زیادی برای نام‌گذاری این حرکت وجود دارد که از میان آنها پذیرش این مورد برای من خوشایندتر است. برخی از یوگی‌ها بر این باورند که وجود انسان بازتابی است از کائنات. به این ترتیب خورشید کائنات نیز بازتاب خورشید آگاهی درون هر یک از ماست و به این خاطر این تمرین نوعی ادای احترام به آگاهی و شعور درونی محسوب می‌شود.

 

 ۳ نظر لـ سلامی به گرمای آفتاب

 1. atieh توسط:

  19 آوریل, 2011 در ساعت 6:59 ب.ظ

  عزیزم خیلی وقت بود که فرصت نکرده بودم به وبلاگت سر بزنم. ولی الان که بعد از مدتی اومدم دیدم حرکت زیبا سلام بر خورشید رو گذاشتی حسابی لذت بردم، دلم خواست همین الان انجامش بدم و گردش انرژی رو توی بدنم احساس کنم. برای این پست خیلی ممنون

 2. حشمت توسط:

  18 جولای, 2014 در ساعت 2:44 ق.ظ

  بسی جالب بود 🙂
  یه ویدئو هم نگاه کردم از یوتوب. سخته. تمرکزم می‌خاد خیلی. هی دم و بازدم 🙂
  ۱۰۸دور تمرین می‌شه چند دقیقه؟

 3. مونترال و زمستان‌هایش …. @ آواز سکوت توسط:

  22 فوریه, 2015 در ساعت 8:11 ق.ظ

  […] با حضور یه انرژی جمعی تحرک داشته باشید. حرکاتی مثل سلام برخورشید در آغاز روز در گرم کردن بدن خیلی […]

Leave a comment