زمستان گرم و کوتاه است!

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است شنبه, 6 اکتبر, 2018 در ساعت 12:46 ق.ظ

[اعتراف میکنم که زمستون گذشته کانادا، بالاخره بعد از ۴ سال منو از پا در آورد. روزهای زیادی میشد که با سطح انرژی پایین خسته از روزهای سرد، طولانی و خاکستری زمستون سینه خیز خودم رو تا محل کار میرسوندم و تقریبا اواخر زمستون با افسردگی خفیف دست و پنجه نرم می‌کردم. امسال تصمیم گرفتم برای اومدن زمستون خودم رو نه تنها به لباس گرم که با عادت‌‌های گرم مجهز کنم.  از اونجا که وقتی با تمام وجود دنبال چیزی باشی، طبیعت اسبابش رو برات فراهم میکنه، توسط دوستی با فرهنگ دانمارکی HYGGE آشناشدم. کنجکاو شدم تا ببینم مردم کشوری که بیش از جمعیت انسانی، خوک داره و سرمای زمستونش کمی از سرمای ما در کانادا نداره و ۶۰٪ درآمد بعنوان مالیات کسر میشه، چطور با استفاده از این فرهنگ شادترین مردم دنیا هستند …]

تا اونجا که دستگیرم شده  HYGGE که Hooga تلفظ میشه شاید در معنا بعنوان «لحظه راحتی» ترجمه بشه اما برداشت هر کسی از این لعغت کاملا شخصیه. Hygge به اون لحظاتی از زندگی گفته میشه که با تمام وجود در زمان حال حضور داریم و از بهانه‌‌های ساده خوشبختی بی‌واسطه لذت می‌بریم. لحظات دنجی که با آدم‌های خاص زندگیمون شریک می‌شیم. Hygge فرهنگ سادگی و آهستگی است. فرهنگ معاشرت غالب آدم‌های درون‌گرا .

برای تجربه Hygge اسباب زیر رو فراهم کنید:

۱. فضا رو آماده کنید. با روشن کردن حداقل ۵ شمع و کم کردن نور لامپ‌ها. طبیعت رو با گذاشتن چند تا گلدون اطرافتون به خونه بیارید. فضا با عود یا بخار روغن‌های خوشبوکننده، معطر کنید.

۲. در اینجا و اکنون باشید. تلفن همراه را کنار بگذارید و خودتون رو از هر وسیله‌ای که شما رو از زمان حال جدا میکنه دور کنید.

۳. لباس راحت بپوشید. لباس گرم و نرم و گشاد بپوشید. لباسی که بهتون حس بی‌تکلفی، سادگی و راحتی می‌ده. پوشیدن جوراب‌های رنگی و پیژامه‌‌های گشاد در این فرهنگ خیلی مرسومه.

۴. نوشیدنی مورد علاقه‌تون رو آماده کنید. چای، قهوه، شکلات یا شراب گرم یا دمنوش‌های گیاهی مختلف رو امتحان کنید.

۵. جمعی از یک یا چند دوست نزدیک داشته‌ باشید تا بتونید با هم یک شب‌نشینی به سبک HYGGE رو تجربه کنید. ازشون بخواین، جند بازی، نامه‌‌ها و پیام‌های قدیمی یا عکس‌های یادگاری که با هم دارید رو با خودشون بیارن. فرصت خوبیه که ساعاتی رو به مرور خاطرات خوش گذشته و بازی و سرگرمی بگذرونید.

۶. یک غذای سالم و سبک درست کنید.

۷. دسر و شیرینی‌جات خصوصا شیرینی دارچینی یادتون نره.

۸. حرف از سیاست و خاطرات بد ممنوع!

حالا که از سرعت معمول زندگی کم کردید و آرامش حضور در فضای دنج و امن خانه کنار دوستان نزدیک رو تجربه می‌کنید، شکرگزار باشید. فرصت حضور در لحظه، فرصت غنیمتی‌ست که ما رو مستقیما با شادی و رضایت درونی پیوند می‌ده.

در کشور دانمارک، کافه‌ها زیادی برساس درجه Hygge بودنشون امتیازبندی می‌شن، لباس‌ها و مبلمان هم همینطور. شاید چون مردم این کشور فهمیدند که غوطه‌ور شدن در سرعت و بافت زمخت زندگی اون‌‌ها رو از لحظه حال دور می‌کنه. شاید، شادی، پاداش کسانیه که لذت یک روز واقعی زیستن رو تجربه می‌کنند. توان لذت‌بردن از بهانه‌‌های ساده خوشبختی، توانمندیه که نیاز به رشد و پرورش و تمرین داره…

اگر دوست دارید بیشتر درباره فرهنگ Hyggeبدونید، کتاب The Little Book of Hygge رو پیشنهاد میکنم.۲ نظر لـ زمستان گرم و کوتاه است!

  1. مهرناز توسط:

    6 اکتبر, 2018 در ساعت 8:58 ق.ظ

    عالی، ساده، دلنشین. به نظرم مهم ترین قسمتش، بودن در اکنون هست.

  2. sunaz توسط:

    5 نوامبر, 2018 در ساعت 2:52 ق.ظ

    مرسی مهرناز عزیزم

Leave a comment