الگوریتم آش!

این مطلب دراین تاریخ ارسال شده است سه‌شنبه, 17 ژانویه, 2017 در ساعت 9:11 ب.ظ

[شوربا (دهخدا: آش ساده) از جمله غذاهای مورد علاقه من محسوب میشه با هر ترکیبی که داشته باشه! فکر کردم بد نیست که بخش “آشپزخونه” رو با روش طبخ یه آش ساده شروع کنم. درست کردن آش برای من یکی از کارهای سخت آشپزی محسوب میشد و فکر میکردم نیاز به تجربه زیادی داره. تا اینکه این روش ساده از مادر یکی از دوستان به من منتقل شد. بنظرم اغلب غذاهای ایرانی رو میشه در چند گروه طبقه بندی کرد و هر گروه الگوریتم مشخصی داره که فقط در جزئیات با هم متفاوت هستند. الگوریتم پلوها، خورشت ها و …. در این پست با اشاره به جزییات آش ماش، به این الگوریتم ساده برای “آش” ها خواهم پرداخت. مطمئن هستم از سادگی این الگوریتم تعجب خواهید کرد اما بهتون قول میدم از امتحانش پشیمون نخواهید شد!]

 

مرحله اول: خیس کردن و پختن حبوبات. برای آش ماش برنج و ماش رو کمی خیس کنید و بذارید با شعله کم با هم بپزند. اگر آشی که درست می‌کنید جو درش به کار میره اون رو هم میتونید وقتی حبوبات کمی پخت بذارید همراه حبوبات کمی بپزه. اما در مورد آش رشته یادتون باشه که رشته رو آخر سر باید اضافه کنید. یعنی اواخر محله چهارم.

مرحله دوم: درست کردن پیاز داغ فراوان و اضافه کردن زردچوبه به مقدار زیاد

مرحله سوم: سبزی مورد نظر برای آشتون رو خرد کنید و همراه پیاز داغ به مخلوط حبوبات اضافه کنید. برای آش ماش میتونید از استفناج و کمی جعفری استفاده کنید. اینجا میتونید نمک و فلفل و هر چاشنی دیگه‌ای که دوست دارید اضافه کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن آب و کم کردن شعله گاز و صبر! این همون مرحله‌ایه که میگن بذارید آشتون جا بیفته! ممکنه مجبور بشید چندین بار آب اضافه کنید. آش کی حاضره؟ خودتون کاملا از شکل اون متوجه میشید که آش جا افتاده و آماده خوردن هست. اگر آش رشته درست کردید باید حواستون باشه که رشته رو خیلی زود داخل آش نریزید چون تا آش جا بیفته، رشته‌ها پنبه میشه!

بله به همین سادگی! میل بفرمایید.

خواص ماش: دانه‌های ماش دارای کلسترول پایین و مقدار زیادی فیبر رژیمی محلول هستند و در عین حال کالری کمی دارد ؛ یعنی پرخاصیت و غیر چاق کننده هستند. از این رو بهتر است در دوران رژیم لاغری  حداقل هفته ای یک بار از ماش استفاده شود چون بسیار زود هضم و غیر نفاخ است و به علت دارا بودن ویتامین A و D نیازهای بدن ما را تأمین می کند و برای تقویت اعصاب و بینایی مفید است. ماش و دیگر حبوبات ماده‌ای به نام مهار‌کننده پروتئاز دارند که می‌تواند در برابر سرطان سینه اثر محافظ داشته باشد. مهار‌کننده پروتئاز تقسیم سلول‌های سرطانی را کند کرده و به این ترتیب از تشکیل تومور جلوگیری می‌کند. ماش از جمله حبوباتی است که دارای شاخص قند پایینی است و مصرف آن برای افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌شود.No comments yet.

Leave a comment