بایگانی فروردین, ۱۳۹۱

غرش شیر

پنجشنبه, ۳۱ فروردین, ۱۳۹۱

[برای همه ما لحظاتی پیش میاد که هجوم افکار، احساسات منفی و یا حتی مثبت، رشته افکارمون رو به شکلی پاره می‌کنند که بدست گرفتن دوباره سررشته ذهن و تمرکز تقریباً‌ غیرممکن به نظر می‌رسه. در چنین مواقعی اونقدر فشار افکار و هیجانات بالاست که حتی افرادی که اهل مراقبه هم هستند، به سختی می‌تونند در وضعیت مراقبه خودشون رو متمرکز نگه دارند. به این ترتیب حتی خود مراقبه تبدیل به فضایی برای مرور و تشدید پرش‌ها و گفتگوهای ذهنی‌ خواهد شد. در این پست به دو تکنیک ساده برای سبک کردن ذهن، که به «غرش شیر» شهرت دارند، اشاره خواهد شد. روش اول از وضعیت‌‌ها و آساناهای یوگا محسوب می‌شود. روش دوم نیز روش دیرینه‌ای است که به واسطه زندگی شهری و صنعتی کمی ازش فاصله گرفته‌ایم. برای اجرای هر کدام از آنها کافی است گوشه خلوتی را پیدا کنید و دقایقی رو به بدست آوردن مجدد تمامیت ذهنی خودتون اختصاص بدید....]

برای رفتن به این آسانا که در زبان سانسکریت به آن Simhasana گفته می‌شود، بصورت دو زانو یا چهارزانو روی زمین بنشینید. دستها را کمی پایین‌تر از زانوها به سمت زمین، روی پاها قرار دهید. دم بگیرید و با بازدم انگشتان دست را باز کرده و به سمت زمین کاملاً کشیده کنید. به طور همزمان چشم‌ها را به سمت پایین خیره و نگاه را به نوک بینی متوجه کنید. (اصطلاحاً چشم‌ها را چپ کنید) و زبان را کاملاً‌ از انتهای حلق بیرون کشیده و از دهان خارج کنید. این حرکت می‌تواند همراه با خروج صدا از انتهای حلق(بصورت غرش) و یا بصورت بی‌صدا انجام شود. پس از قرارگرفتن در حرکت ۴-۵ ثانیه در همان حالت مکث کنید و سپس دهان و چشم‌ها را آرام بسته، دست‌ها را به عقب کشیده و تمام بدن و عضلات صورت را برای چند ثانیه رها کنید.

می‌توانید این حرکت را به دفعات دلخواه و تا زمانی که از انجام آن حس خوشایندی دارید و یا احساس سبکی در فضای کاسه سر و ذهن ایجاد شود، ادامه دهید.

از دیگر آثار انجام این حرکت کم کردن آثار گذر سن از خطوط چهره، کاهش اثر افسردگی در چهره و نیز تحرک بخشیدن به عضلات ظریف سر و صورت می‌باشد.

در روش دوم، تعداد زیادی برگ کاغذ سپید را برداشته و به قطعاتی تقریباً نصف صفحه A4 تقسیم کنید. سپس قلم را به دست بگیرید و روی هر برگ کاغذ عین گفتگوی درونی و مشغله ذهنی همان لحظه را به شکل اعتراف‌گونه و کاملاً کودکانه با خطوط نسبتاً درشت بنویسید. سپس جمله را با صدای بلند برای خود خوانده و کاغذ را پاره کرده و دور بریزید. هر بار دوباره به فضای ذهن خود مراجعه کنید و اولین جمله‌ای که به ذهنتان خطور می‌کند را بنویسید. در نوشتن بدون هیچ ملاحظه و فکری عمل کنید و هیچ پردازشی روی نگارش یا مفهوم جلات خود نداشته باشید. فقط بنویسید، بخوانید و بعد با حوصله پاره کرده و دور بریزید. این کار را آنقدر ادامه دهید که یا دیگر جمله‌ای برای ابراز نداشته باشید و فضای ذهنی شما آرام شده باشد و یا فضای منفی ذهن به فضایی مثبت یا خنثی تغییر حالت داده باشد.

پس از انجام هر کدام از این روش‌ها اگر می‌توانید دوش بگیرید. همچنین انجام مراقبه بعد از اجرای این روش‌ها می‌تواند تاثیری دو چندان بر آرامش ذهن و بازگشت تمرکز به آن داشته باشد.

منبع کمکی: کتاب تمرینات عملی یوگا نوشته مسعود مهدوی‌پور