بایگانی تیر, ۱۳۹۰

‍پیام گمگشته

شنبه, ۴ تیر, ۱۳۹۰

[بالاخره خواندن کتاب «پیام گمگشته» به پایان رسید. سال گذشته این کتاب رو به توصیه دوست نازنینی که مدت‌‌هاست از من دوره اما هیچ وقت فضای پویش فردی خودش رو از من دریغ نکرده، خریدم و نمی‌دونم چرا تا ماه گذشته فرصت مطالعه اون دست نداد. این کتاب در حقیقت اشاره‌ای است به عرفان بومیان استرالیا به قلم یک زن امریکایی که به مدت ۴ ماه همراه این قبیله ۵۰۰۰ ساله به دل بیابان‌های استرالیا سفر کرده‌است. مردمانی که خود را مردم حقیقی می‌خوانند و انسان‌‌های دنیای مدرن امروز را افرادی گمگشته و جداشده از ذات و طبیعت خویش می‌دانند.

مردمانی که روز تولد را جشن نمی‌گیرند و برایشان عمر بیشتر کردن مهم نیست، بلکه بهتر شدن مهم است..... این نوشته نیم‌نگاهی است به این کتاب تفکربرانگیز.... ]

خواندن بخش‌های اول کتاب و فاصله‌ای که با این مردم در خودم حس کردم من رو به تردید در واقعی بودن وجود چنین قبیله‌ای اون هم در جایی مثل قاره استرالیا  و درست در اوج غوغای تکنولوژی در قرن بیست و یکم انداخت.

اما بعد از چند فصل به شدت گرایشی برای مطالعه باقی صفحات در خودم می‌دیدم. از یک جایی به بعد دیگه برام مهم نبود که داستان این کتاب صرفاً ساخته و پرداخته ذهن نویسنده است و یا اینکه واقعاً‌ حاصل دیده‌ها و تجربه‌ زندگی با افراد چنین قبیله‌ای. در لا به لای خطوط کتاب رد پای جنس جدیدی از یک نوع شناخت، آگاهی و ایدئولوژی تفکربرانگیز نسبت به دنیا، آدم‌ها و طبیعت و …. می‌شود دید که ارزش مطالعه به اون رو می‌ده. عنوان هر فصل کتاب در واقع موضوعی است که در اون فصل به نگاه مردم حقیقی در موردش پرداخته شده مثل حرکت، تلفن همراه، کفش، سس غذا و ….

«نمی‌توانید آن چه را که در دیگران خوب یا بد می‌بینید، تشخیص دهید مگر آنکه خود نیز در سطحی از وجود دارای همان نقاط قدرت یا ضعف باشید. تفاوت فقط در سطح توانایی و انضباط شخصی است. ایشان معتقدند که انسان فقط هنگامی واقعاً تغییر می‌کند که بخواهد و همه می‌توانند یکایک ویژگی‌های شخصیتی خود را دگرگون کنند. کنار گذاشتن برخی ویژگی‌ها و کسب برخی ویژگی‌های دیگر هیچ حد و مرزی ندارد و فقط از طریق شیوه زندگی و نوع رفتار و اعمال می‌توان بر شخص دیگری به راستی تاثیر گذاشت….» (برگرفته از متن کتاب)

مشخصات کتاب

عنوان اصلی Mutant Message Down Under

عنوان ترجمه پیام گمگشته

نویسنده مارلو مورگان

مترجم فرناز فرود

ناشر آوند دانش

تعداد صفحات ۲۱۹ صفحه

قیمت ۴۰۰۰ تومان

هر چند به نظر من در صفحات آخر کتاب، نویسنده عجولانه قصد دارد تا به خواننده ثابت کند داستانی که خوانده‌است برگرفته از زندگی یک قبیله حقیقی است، با این‌حال خواندن تک تک صفحات این کتاب تاثیری را که باید برروی مخاطب خود می‌گذارد و  حقیقت یا مجاز بودن‌‌اش چیزی از ارزش عرفان نهفته در آن کسر نخواهد کرد.