بایگانی فروردین, ۱۳۹۰

سلامی به گرمای آفتاب

یکشنبه, ۲۱ فروردین, ۱۳۹۰

سلام بر خورشید (Suryana Namaskar/Sun Salutation) عنوان یکی از معروف‌ترین تمرینات یوگاست. این تمرین شامل رشته‌ای از حرکات به هم پیوسته است که به تناوب با نیمه راست و چپ بدن و با تمرکز به آهنگ دم و بازدم انجام می‌شود. این تمرین باعث افزایش گرما، ضربان قلب ، گردش انرژی و رفع عمیق خستگی‌های بدن می‌شود.

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، ۴ حرکت آخر در واقع معکوس و تکرار ۴ حرکت اول تمرین هستند. با توجه به این‌که در فلسفه شرق، دل جایگاه درک حقیقت است، هر تمرین با قراردادن دو کف دست روی هم، رو به روی قفسه سینه و نزدیک قلب (Namaste) آغاز می‌شود و با همین حرکت نیز خاتمه می‌یابد. در هر مرحله فرد با رعایت تکنیک‌های بدنی در وضعیت مربوطه قرار می‌گیرد و سپس با تغییر وضعیت تنفسی از دم به بازدم یا بالعکس، از وضعیت قبلی عبور کرده و وارد وضعیت جدید می‌شود. هر سیکل کامل این تمرین شامل دو تمرین ۱۲ مرحله‌ای است که با نیمه راست و چپ بدن انجام می‌شود. در یوگای سنتی در هر دوره از انجام این تمرینات تا تعداد ۱۵۰ سیکل کامل بصورت ممتد انجام می‌شود. امروزه تعداد این تمرین در کلاس‌‌های یوگا به ۳ تا ۵ سیکل کامل در یک تمرین ۱ ساعته کاهش یافته‌است که برای گرم‌کردن و آمادگی بدن در آغاز کلاس، بالابردن سطح انرژی در نیمه آن و نیز بالابردن ضربان قلب برای آمادگی رهایی بدن در پایان کلاس استفاده می‌شود. انجام این تمرین به علت تکنیک‌های تنفسی و بدنی زیادی که در آن نهفته است بدون نظارت مربی برای مبتدیان اکیداً توصیه نمی‌شود.

نظرات و فلسفه‌های زیادی برای نام‌گذاری این حرکت وجود دارد که از میان آنها پذیرش این مورد برای من خوشایندتر است. برخی از یوگی‌ها بر این باورند که وجود انسان بازتابی است از کائنات. به این ترتیب خورشید کائنات نیز بازتاب خورشید آگاهی درون هر یک از ماست و به این خاطر این تمرین نوعی ادای احترام به آگاهی و شعور درونی محسوب می‌شود.

 

 

چرا آدم‌های خوب، کارهای بد می‌کنند!

جمعه, ۱۹ فروردین, ۱۳۹۰

 

[تعهدم در معرفی کتاب همیشه این بوده تا کتابی رو معرفی کنم، که خودم خونده باشم و از خوندنش لذت برده باشم. اما این‌بار می‌‌خوام به معرفی کتابی بپردازم  که خودم هنوز خوندنش رو به اتمام نرسوندم اما از بدو شروع کتاب واقعاً مجذوب شدم و فکر می‌کنم این کتاب از اون دسته کتاب‌هایی باشه که خیلی از ما به خوندش احتیاج داریم به همین خاطر در این نوشته بدون این‌که برداشت خودم رو از کتاب بنویسم، فقط به معرفی کلیات اون خواهم پرداخت .... ]

 

 

«چرا آدم‌های خوب کارهای بد می‌کنند» عنوان کتابی است از Debbie Ford آفریننده دوره‌‌های ‍پرآوازه سایه در روانشناسی مدرن. کتاب‌هایی چون راز سایه و نیمه تاریک وجود نیز از همین نویسنده هستند که در تمام آنها به نیمه فروتر یا تاریک و شرور انسان ‍پرداخته می‌شود و بر این موضوع تاکید دارد که گسستگی بشر از این بخش وجود، باعث نابسامانی‌‌های روانی و ایجاد اختلال در روند رشد و زندگی سالم است.

به این منوال دبی فورد در این کتاب نیز به همین موضوع از زاویه‌ای دیگر ‍پرداخته است. اساس آن اشاره به این جمله معروف از گوستاو یونگ دارد:

«ترجیح می‌دهم کامل باشم تا خوب»

این کتاب، کند و کاو عمیقی در رابطه با نیروهای پنهانی است که ما را به انجام کارهایی باورنکردنی برای ویرانی و تباهی خود و گاه لطمه زدن به اطرافیان وا می‌دارد. آنچه وی به «تاثیر توپ بادکنکی» از آن یاد می‌کند اشاره به نیروی قدرتمندی است که در اثر تلاش انسان برای خوب بودن و در نتیجه جدا شدن از ذات انسانی وی، در لایه‌های عمیقی از ناخودآگاه انباشته می‌شود و در نقطه یا نقاطی از زندگی بصورت انفجاری باعث خود ویرانگری و سرزدن عکس‌العمل‌های باورنکردنی از فرد می‌شود. این کتاب شما را تشویق می‌کند تا دست از دشمنی با خود بردارید و نیمه شناخته‌شده یا روشن خود را که سال‌‌هاست با آن زندگی کرده‌اید به کناری گذاشته و شجاعت رویارویی با نیمه تاریک خود را بدست آورید و از این رهگذر، نیروهای مخرب حاصل از پنهان‌سازی آن را به نیروهای سازنده مبدل سازید و روند زندگی را آنگونه که آرزو دارید برای خود رقم زنید. باشد که روزی همه ما از سرور و لذت یگانگی و صلح درونی سرشار شویم.

مشخصات کتاب

عنوان چرا آدم‌های خوب کارهای بد می‌کنند

نویسنده دبی فورد

مترجم فرناز فرود

انتشارات نشر کلک آزادگان

تعداد صفحات ۲۵۱صفحه

قیمت ۴۵۰۰ تومان

 خرید اینترنتی کتاب: http://www.ikelk.com/index.aspx?tabid=1&catid=2&subcatid=0&act=view&fid=1476