بایگانی اسفند, ۱۳۸۹

تا می‌توانی خوش برقص به ساز زندگی

یکشنبه, ۲۹ اسفند, ۱۳۸۹

“Whatever you do in life will be insignificant, but it’s very important that you do it. Because nobody else will. Like when someone comes into your life and half of you says you’re nowhere near ready, but the other half says: make her yours forever.”

نوشته بالا که بخش اولش از گفته‌های گاندی است، بدون تردید یکی از نقاط اوج مونولوگ‌های فیلم Remember Me بود. فیلمی خوش ساخت و ساده که به زیبایی توانسته روایتی متفاوت از حکایتی آشنا و تکراری را به نمایش بگذارد. هدفم از نوشتن این پست بعنوان آخرین پست سال ۱۳۸۹، گفتن از این فیلم و جاذبه‌های بصری آن نیست. دلم می‌خواست تاثیری که از این فیلم با خودم به سال ۱۳۹۰ خواهم برد را ابراز کنم:

مهم نیست کجای دنیا ایستاده‌ای، مهم نیست در حال انجام چه کاری هستی. مهم نیست نقشی که بازی می‌کنی چقدر کوچک و بی‌اهمیت باشد. مهم آن است که نقش‌ات را خوب بازی کنی، چون هیچ کس غیر از تو، آن نقش را آنطور که برای تو طراحی‌شده‌است بازی نخواهد کرد. مهم نیست نتیجه چه باشد، مهم این است که مسیر را با لذت بپیمایی، تاثیر بگذاری و تاثیر بپذیری و نتیجه را هر چه که هست بعنوان هدیه به کائنات تقدیم کنی. اجازه بدهی تا در این دریای انرژی، همچون موجی غوطه‌ور باشی و با هر آنچه پیش می‌آید درآمیزی و برقصی که هیچ چیز در این دنیا تصادفی نیست.

در آستانه سال جدید، بیایید با هم به استقبال بهار برویم و آرزو کنیم صلح و آرامش را و با تولد طبیعت دوباره زاده شویم. باشد که سهم همه ما از دنیا چیزی جز عشق، امید، سلامت، شادی و موفقیت نباشد.

سال نو مبارک

:)

به فصل بهار پاک باید شد، پاک …

جمعه, ۱۳ اسفند, ۱۳۸۹

[چند وقتی بود که توی روزمرگی‌ها گم شده بودم و فرصت کمی برای نوشتن داشتم. از دوستانی که توی این مدت پیگیری کردند و به من لطف داشتند سپاسگزارم. بعد از این وقفه، با توجه به نزدیک و نزدیک‌تر شدن صدای پای بهار، فکر کردم نوشتن از سنت «خانه تکانی» بی‌مناسبت نباشه. فرصتی که می‌تونه برای خیلی از ما فرصت سبک شدن و شروعی تازه‌ باشه و حیفه که از دست بره.....]  

  

دقیقاً نمی‌دونم سنت خانه‌تکانی از کی و چجوری شکل گرفته، اما فکر می‌کنم از جمله سنت‌های قدیمی آیین زرتشت و ایران باستان باید باشه. به هر حال من بر این باورم که زمان خیلی خوبی براش انتخاب شده، فرارسیدن بهار، فصل نفس کشیدن دوباره زمین، آغاز یک سال جدید و گذر از رخوت زمستانی، فرصت خوبی برای یک شروع دوباره است. هر چند سنت خانه تکانی ظاهراً فقط به ‍پاکیزه کردن خانه می‌پردازه اما شاید بد نباشه از این فرصت برای پاکسازی خانه تن، هم که ظرف «جان» است در این فرصت زندگی، استفاده کرد. نوشته زیر تجربه چند ساله من در این سنت قدیمی است، تجربه‌ای که خیلی دوستش دارم، بهش وفادارم و فکر کردم شاید سهیم شدنش با شما خالی از لطف نباشه. امیدوارم دریچه تازه‌ای باشه به شروع سال ۹۰…. خانه تکانی برای من معمولاً از هفته اول اسفندماه شروع می‌شه و سعی می‌کنم تمام مراحل زیر رو، که بصورت پراکنده از افراد و آموزه‌های مختلف گرته‌برداری کردم، طی ۳ هفته باقی‌مانده به شروع سال انجام بدم:

 پاکسازی محل زندگی:

 همه ما کم و بیش از کودکی با این سنت قدیمی آشنا هستیم. این روزها هم که معمولاً کارمندان شرکت‌‌های نظافت منازل به کمک ما میان و کار شستن در، دیوار، کف، پنجره‌ها و به طور کلی تمام گوشه و کنار خانه رو برای ما آسون‌تر می‌کنند. پیشنهاد می‌کنم در این راستا فضاهای زیر رو، اگر تا حالا تجربه نکردید از دست ندید و یا با نیت جدیدی تجربه کنید:

 - حتماً‌ در کار پاکسازی منزل از گرد و غبار یکسال گذشته، خودتون هم دست به کار شوید حتی اگر شده به اندازه بردن زباله‌ها تا جعبه جمع‌آوری زباله‌های شهرداری و یا بردن پرده‌‌ها و یا سایر شستنی‌ها تا خشک‌شویی نزدیک محل سکونت‌تون. با این کار شما هم از انرژی آزاد شده از گوشه و کنار کهنگی‌‌های خانه بی‌نصیب نخواهید ماند. 

 - انباشتگی‌‌ها را تا جایی که می‌‌توانید کم کنید. یکی از اولین اصول فنگ‌شویی(دانش کهن چین برای زندگی در تعادل) پاک کردن خانه از چیزهای قدیمی و کم‌کردن انباشتگی در محل زندگی است تا بر اثر آن انرژی‌های منفی از محل زندگی رخت بربندد و چرخش انرژی مثبت (چی) تسهیل گردد. برای این کار تمام گوشه و کنار محل سکون خود را زیر و رو کنید و تمام چیزهای بلاستفاده، قدیمی و انبار شده را دور بریزید. نترسید! می‌دونم که گاهی گذشتن از چیزهایی که خاطره‌انگیز هستند مثل یک جعبه کادویی یا حتی گل‌‌های خشک‌شده باقی‌‌مانده از یک دسته گل می‌تونه سخت باشه اما با اطمینان می‌گم که بعد از این‌ کار با ذهنی سبک‌ و خالی از سنگینی زمان گذشته به استقبال یک شروع تازه خواهید رفت. 

 - جا را برای آمدن تازه‌‌ها باز کنید. لباس‌ها و یا هر چیز قابل استفاده‌ای که فکر می‌کنید تاریخ مصرف آن برای شما بپایان رسیده را از کمدها خارج کنید و آن‌ها را به دوستان و یا حتی غریبه‌هایی که فکر می‌کنید به آن بیش از شما نیاز دارند بدهید و به این ترتیب فضای خالی برای استقبال جایگزین‌های تازه باز کنید.

 پاکسازی جسم فیزیکی:

 از آغاز اسفندماه رژیم زیتون رو شروع کنید. به این ترتیب که یک وعده غذایی رو به خوردن زیتون اختصاص بدید. پیشنهاد من وعده شام است. به این ترتیب، که مقدار زیادی زیتون بخرید، آنها را از یکی دو روز قبل داخل آب قرار دهید تا ناخالصی‌‌ها و نمک اضافه آن گرفته شود. سپس هر شب به جای وعده غذایی شام،‌ مقداری زیتون که تعداد آن بنا به میزان نیاز بدنی شما متغیر خواهد بود را داخل ظرفی بریزید و نوش جان کنید. نکته قابل توجه این است که هر زیتون را حدود ۱۵ الی ۲۰ بار باید بجوید و سپس آن را فرو دهید. این کار رو به مدت یک ماه، تا فرا رسیدن زمان خوردن سبزی پلو ماهی شب عید ادامه دهید. شاید باورش الان براتون سخت باشه اما شب‌های آخر با تعداد خیلی کمتری زیتون کاملاً احساس سیر شدن خواهید کرد. اما اگر واقعاً براتون سخته می‌تونید خوردن زیتون رو با خوردن یک غذای سبک و تازه مثل سالاد سبزیجات همراه کنید اما پیشنهاد می‌‌کنم حتی‌الامکان از این کار خودداری کنید. یک الی دو شب نا پرهیزی در طول یکماه به واسطه شب‌نشینی و یا میهمانی‌‌های احتمالی، هر چند که توصیه نمی‌شه اما مجاز خواهد بود. در این مدت میزان نوشیدن آب را نیز در طول روز به مقدار قابل توجهی افزایش دهید. این رژیم به پاکسازی بدن از سمومی که در طی یکسال به واسطه تغذیه ناسالم شهری، در بدن انباشته شده‌است، کمک خواهد کرد. یادمان باشد که از قدیم گفته‌اند عقل سالم در بدن سالم جای خواهد گرفت، پس بدن خود را برای یک شروع دوباره پاکیزه کنید.

پاکسازی ذهن:

تراز‌نامه یکسال گذشته خود را صادر کنید. به بیان دیگر تمام دستاوردها، اشتباهات و موفقیت‌های سال گذشته خود را بنویسید.   برای نوشتن می‌توانید ابتدا از دستاوردها و موفقیت‌‌هایی که در سال گذشته به دست آورده‌اید، شروع کنید. هیچ موردی را هر چند کوچک از دست ندهید. می‌توانید برای نوشتن این بخش، موضوعات رو دسته‌بندی کنید. مثلاً کار، ورزش و …. بعد از آن به اشتباهات خود اعتراف کنید. تمام مواردی را که فکر می‌کنید در انجام یا تصمیم‌گیری در خصوص آنها اشتباه کرده‌اید را به کاغذ سپید اعتراف کنید. اگر از هر کدام از آنها درسی گرفته‌اید، آموزه حاصل از آن تجربه شخصی  که فقط و فقط مال خود شماست را رو به روی آن بنویسید و خود موضوع به همراه جزئیات غیرضروری آن را به گذشته و خاطرات بسپارید. بخشی را به کسانی اختصاص دهید که از آنها دلخوری یا کینه‌ای به دل دارید، از آنها نام ببرید، برایشان صادقانه از حس قلبی‌تان بنویسید. امیدوارم در این نوشتن بتوانید بار ذهنی حاصل از دلخوری را سبک‌تر کنید. اگر اینطور شد، لازم نیست با آن فرد ارتباط برقرار کنید، فقط کافی است به خودتان و دنیا اعلام کنید که چیزی از آن فرد در دل شما سنگینی نمی‌کند و برای او و خودتان طلب صلح و آرامش درونی کنید از صمیم قلب. اگر هم نتوانستید به خود فشار نیاورید تا بصورت غیرواقعی این کار را انجام دهید، فقط آگاه باشید که تا فرارسیدن زمان مناسب، این بار را به دوش ذهن خود خواهید کشید، پس آرزو کنید که زمان مطلوب برای گذر از موضوع دلخوری زودتر فرا رسد تا شما شادتر زندگی کنید. در بخش بعدی به مواردی اشاره کنید که خودتان را به خاطر آن شایسته تحسین و تقدیر می‌دانید. این بخش می‌تواند تکراری از دستاوردها و یا قدم‌های هر چند بی‌نتیجه‌ای باشد که به خاطر آنها از همراهی، ذهن و جسمتان سپاسگزارید. در مرحله آخر لیستی تهیه کنید از کارها و اهدافی که در سال جدید می‌‌خواهید به آنها بپردازید. تهیه این لیست به شما برای شروعی دوباره، انگیزه‌ای دورنی و واقعی خواهد داد.

این نوشتن را در فضای سکوت و خلوت خود تجربه کنید. پیشنهاد می‌کنم دفتری را به نوشتن این ترازنامه سالیانه اختصاص دهید و آن را در جایی بصورت خصوصی نگهداری کنید. به این ترتیب با گذر زمان در سال‌های آتی،‌ خود و مسیر عبورتان در زندگی را به یاد خواهید آورد و با انرژی بیشتری به سوی امکانات بی‌شمار دنیا پیش خواهید رفت.