بایگانی آبان, ۱۳۸۹

یوگا پشت میزهای بسته- تمرین اول

پنجشنبه, ۲۷ آبان, ۱۳۸۹

این روزها، نشستن طولانی پشت میزهای بسته حرفه اکثر ماست. نشستن‌هایی که غالباً با تنش و استرس‌های فکری نیز همراه است. اگر همین الان که مشغول خواندن این مطلب هستید به وضعیت بدنی خود توجه کنید، احتمالاً حداقل یکی از این موارد در وضعیت نشستن شما دیده می‌شود، پشت خمیده، گردن منقبض، دست ها یا پاها منقبض، اخم در پیشانی، شکم منقبض، تنفس‌های کوتاه و بریده، … استرس و تنش‌های فکری هم که همچون همزادی همواره با ماست. پیشنهاد می‌کنم، دست از کار بکشید و خود را به انجام یک حرکت ساده یوگا پشت میز کار میهمان کنید.

صندلی را از میز کار دور کنید. بر روی لبه صندلی بنشینید، به گونه‌ای که کف پاها و نشیمن‌گاه شما به ترتیب روی زمین و صندلی استوار شود. پاها را به اندازه عرض لگن از هم دور و به موازات یکدیگر بر روی زمین قرار دهید. دست‌ها را پشت بدن بهم قلاب کنید. ستون فقرات را صاف و کشیده نگه دارید. سر را در راستای ستون مهره‌ها و چانه را به موازات زمین حفظ کنید.  تا جایی که می‌توانید قلاب دست‌ها را به سمت زمین و ستون فقرات را به سمت سقف کشش دهید. حالا دم بگیربد و با بازدم، آرام آرام از استخوان لگن به سمت جلو خم شوید و  بالاتنه را به ران پاها نزدیک کنید. دقت کنید که کشش ایجاد شده می‌بایست در طول تمرین در ستون مهره‌ها کاملاً حفظ شود بنابراین پشت خود را خمیده نکنید. تا جایی که انعطاف بدن شما اجازه می‌دهد و این کشش برای شما خوشایند است، بالاتنه  را به ران‌ها نزدیک کنید. در پایان، دست‌ها را با حفظ قلابی که در بین آنهاست، به سمت سقف هدایت کنید و تا جایی که برایتان امکان دارد، بالا ببرید. کمی در این وضعیت مکث کنید. دم و بازدم در طول زمان مکث، جاری است. برای باز گشت از حرکت، دم بگیرید، با بازدم، آرام آرام دست ها را به سمت زمین هدایت کنید و اجازه دهید تا کشش دست‌ها بالاتنه رابه حالت اول بازگرداند. سپس قلاب دست‌ها را رها کنید. چشم‌ها را چند لحظه ببندید و به کشش ایجاد شده در پشت بدن دقت کنید. فاصله‌ای که از انجام کشش پشت بدن در بین ستون مهره‌ها ایجاد می‌شود می‌تواند خستگی و تنش‌های انباشته شده در ستون بدن را رها کرده و حال خوش یوگا را در شما زنده کند.

اگر حال خوش ناشی از انجام این حرکت را در خود احساس کردید، آن را در فواصل مختلف روز پشت میز کار خود انجام دهید و منتظر معرفی حرکات دیگری از از این دست بمانید.

کالبدشکافی خشم

دوشنبه, ۲۴ آبان, ۱۳۸۹

خشم یکی از آشناترین احساساتی است که همه ما بارها و بارها انواع اون رو تجربه کردیم. گاهی خفیف، گاهی شدید، گاه پنهان و گاه آشکار. به مناسبت بروز یک خشم در خودم، رفتم سراغ جزوه‌ها و تمرینات دوره عدم خشونت (آهیمسا) که یکی از آموزه‌های مرحله یاما، اولین مرحله از هشت مرحله یوگای  سنتی است.

آنچه در نوشته حاضر می‌خوانید، صرفاً برداشت‌های شخصی من از بخشی از این آموزه‌ها و اندک دانش من در زمینه روانشناسی خشم است، که خودم تونستم تجربه‌اشون کنم و با شما سهیم خواهم شد. امیدوارم مرور این موارد به خودم هم در دیدن و رفع ریشه‌های خشمم کمک کنه.

خشم در یک نگاه کلی دارای پوسته‌ای بیرونی و یک مکانیزم درونی است. پوسته بیرونی خشم که همون تظاهرات خشم محسوب می‌شه، می‌تونه خیلی متفاوت باشه. حتی یک فرد در شرایط مختلف می‌تونه تظاهرات متفاوتی از خشم رو بروز بده. گریه،  قهر، لجبازی، انتقام، سکوت معنا دار، بی‌تفاوتی، خود آزاری و دیگر آزاری، لرزش صدا، تغییر آهنگ تنفس، تغییر تن و آهنگ صدا و … همگی تظاهر یا پوسته ظاهری خشم هستند. در واقع این‌ رفتارها، عکس‌العمل‌های ناخودآگاه ما هستند که با احساس خشم، تمایل به ابرازشون داریم.   اما پیچیدگی ساختار خشم در مکانیزمی است که ریشه این تظاهرات را می‌توان در آن جست. اگر مثلث احساسات، افکار و رفتار را در نظر بگیریم، خشم احساس حاصل از یک برداشت فردی از یک واقعه است، برداشتی که خود حاصل افکار شخصی است و منجر به بروز یک رفتار می‌شود. مکانیزم فکری خشم به ترتیب شامل، تعصب، توقع، ترس و کمبود است. به بیان دیگر، وقتی یکی از تعصبات فرد مورد تهدید قرار بگیرد و توقع حاصل از آن نادیده گرفته شود، دنیای درونی فرد دچار ناامنی شده و یکی از ترس‌های وی بیدار می‌گردد، ترسی که حاصل کمبودهای فردی ماست. مکانیزم دفاعی ترس برای پنهان کردن این کمبود، تولید حجم نسبتاً زیادی از انرژی است که در نهایت گدازه‌های این آتشفشان انرژی به شکل تظاهرات خشم بروز می‌کند. بعنوان مثال، صداقت یک تعصب نسبتاً عمومی است، اغلب ما به اینکه باید صادق بود تعصب داریم بنابراین توقع داریم که حداقل دوستان نزدیک ما، رفتاری صادقانه با ما داشته باشند. شنیدن یک دروغ و یا دیدن رفتاری موزیانه از سوی یک دوست نزدیک، فضای رابطه رو برامون  ناامن می‌کنه، ریشه این نا امنی می‌تونه در ترس‌های شخصی ما مثلاً ترس از تنها ماندن و … باشه. کمبودهایی مثل کمبود محبت، امنیت، توجه و … سر منشا این ترس‌ها و در نهایت ابراز خشم در مقابل اون دوست نتیجه تمامی این فعل و انفعالات خواهد بود.

و اما کنترل خشم. عنوان ساده‌ای که در عمل دچار پیچیدگی‌های زیادیه. یک تعریف دلنشین از آهیمسا یا عدم خشونت در آموزه‌های شرقی اینگونه است:

ابراز خشم با وارد کردن حداقل خسارت به خود و دیگران

یادمون نره که اگر خشم و آگاهی دوشادوش هم حرکت کنند، ابزار مطمئنی هستند که تجاوز به مرزهامون رو هشدار می‌ده. بنابراین هدف، حذف خشم از مجموعه احساسات فردی نیست بلکه حرکت به سمت عدم خشونت یعنی شناسایی آگاهانه مرزها، دیدن ترس‌ها، رفع کمبودها و در نتیجه بالابردن آستانه تحمل،  یعنی تجهیز یک سرباز میهن‌پرست به صلاح مناسب.

در بروز خشم در نظر گرفتن موارد زیر می‌تونه بسیار کمک‌کننده باشه:

۱. با خشم خود دشمنی نکنید. بپذیرید که خشمگین هستید، آن را پنهان و یا از آن فرار نکنید. اگر لازم است حتی با صدای بلند آن را اعلام کنید: «من عصبانی هستم!»

۲. تظاهرات خشم خود را بشناسید و به محض بروز، جهت کنترل اونها قدم بردارید. نوشیدن یک لیوان آب خنک، انجام یک فعالیت فیزیکی مثل بیرون رفتن و قدم زدن در هوای آزاد، انجام تکنیک‌های تنفسی، نوشتن مورد خشم و افکار مرتبط روی کاغذ و هر چیزی که انرژی تجمیع‌شده در آتشفشان خشم رو به نوع دیگری از انرژی تبدیل و تخلیه کنه.

۳. در ابراز مورد خشم، شرایط بیرونی را توصیف نکنید، خود را توضیح دهید. به یاد داشته باشید که کسی خشم رو در ما ایجاد نمی‌کنه بلکه ریشه خشم در ما هست فقط یک فرد و یا یک اتفاق مثل قلابی به درون ما می‌ره و یکی از کمبودهای ما رو صید می‌کنه. بنابراین جملات خود را با «من عصبانی هستم چون …» شروع کنید و از جملاتی که با «تو من رو عصبانی کردی چون ….» و یا عبارات مشابه شروع می‌شه، بپرهیزید.

۴. خشم را به موقع ابراز کنید. این عنوان شامل دو مورد می‌شه. اول اینکه اگر موضوعی موجبات آزردگی خاطر شما رو فراهم کرده، آن را در جای خود بیان کنید. اجازه ندهید که گدازه‌های خشم از یک موضوع واقعی که برای شما اهمیت زیادی داره اونقدر جمع بشه که بر سر یک موضوع بی‌ربط و پیش پا افتاده فوران کنه. موضوع دوم اینه که  خشم خود رو زمانی بیان کنید که شنونده آماده و مشتاق شنیدن حرف‌ها و دلخوری‌های شما باشه. گاهی صبر در سکوت می‌تونه سخت‌ترین اما بهترین ابراز باشه.

۵. خود را ببخشید. حتی اگر هیچ کدوم از موارد رو نتونستید انجام بدید و خشم خودتون رو در بدترین زمان و به بدترین نحو ممکن ابراز کردید، خود را تنبیه نکنید. چرا که با این‌کار کودک درون شما شدیداً آزرده می‌شود و به این ترتیب زمینه یک طغیان دیگر را فراهم خواهید کرد. به گوشه‌ای بروید، خلوت کنید. خشم خود را  موشکافی کنید. چه ترسی یا کمبودی در شما بوده که این خشم رو ایجاد کرده. به جای سرزنش خود، در صدد رفع اون ترس یا کمبود بربیایید. ترس‌ها همیشه هم عمیق و ریشه‌ای نیستند. گاهی اوقات مثلاً یک تردید، ترس و نگرانی موقتی در شما ایجاد کرده، اگر اون تردید رو تبدیل به یقین کنید، ترس‌ گذرا و خشم حاصل از اون هم به سرعت از بین خواهد رفت. ترس‌های کهنه می‌توانند حاصل یک کمبود درونی عمیق باشند، با کمبودهای خود دوست باشید و آنها را انکار نکنید که هیچ انسانی کامل و بی‌نقص نیست.

۶. عذرخواهی کنید. ممکنه در ابراز یک خشم حرف‌هایی زده بشه که باعث آزردگی خاطر هر یک از طرفین بشه. پس از بازگشت به آرامش، سیر صحبت را مرور کنید و یا به ابراز آزردگی  افراد گوش دهید. منصفانه قضاوت کنید. یادمون باشه که ما همگی به حکم خاصیت انسان بودن،‌حق اشتباه داریم. اگر اشتباهی مرتکب شده‌ایم، آن را بپذیریم و با ابرازی صادقانه و از صمیم قلب عذرخواهی کنیم. یک نکته را در نظر داشته باشید: عذرخواهی باید در صورت لزوم برای بخشی از گفتگو و نحوه برخورد شما باشد که مستقیم یا غیرمستقیم به حریم انسان دیگری تجاوز کرده‌است. هیچ‌گاه بابت موضوع خشم خود عذرخواهی نکنید.  یادمان باشد که مورد خشم برای شما موضوع مهمی بوده و با لایه‌هایی درونی شما در تماس است، پس خود را انکار نکنید، به آنچه هستید احترام بگذارید و زمان لازم برای اندیشیدن به موضوع را به خود و طرف مقابل بدهید. به این ترتیب فرصت لازم برای تغییر موضوع و یا بررسی آن از زوایای مختلف به طرفین داده می‌شود.

۷. تغییرات افکارتان را صادقانه ابراز کنید. چه ابرازکننده خشم باشید و چه مخاطب آن، گذر زمان و بررسی یک مورد از زوایای مختلف می‌تواند افکار شما را دجار تغییر کند. در مورد تغییرات حاصل شده صادقانه صحبت کنید، نقش بازی نکنید. گاه چنین تغییر و ابراز صادقانه‌ای می‌تواند لز بروز سوء تفاهم و کهنه شدن یک موضوع در روابط جلوگیری کند و پرونده آن را برای همیشه در ذهن رابطه مختومه کند.

۸. نکته آخر اینکه خودمون و زندگی رو خیلی هم جدی نگیریم .. لحظات زندگی و لذت بودن آنچنان گذراست که گاهی می‌شه ساده‌تر گرفت.

فلک را سقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم

سه شنبه, ۱۸ آبان, ۱۳۸۹

کتاب The four Agreements از اون دسته کتاب‌هاست که اگر اهل تغییر باشید، شما رو بی‌بهانه دچار تغییر می‌کنه! این کتاب حاصل تجربه و اندیشه‌های مردی سرخپوست از تبار تولتک‌هاست. من Audio Book(فایل صوتی) اون رو به زبان انگلیسی گوش کردم و بعد متوجه شدم، ترجمه فارسی اون هم تحت عنوان «چهار میثاق» به چاپ رسیده. بدون کوچکترین تردیدی رفتم توی کتاب فروشی و چندین جلد از اون رو خریدم و به دوستان نزدیکم هدیه دادم. حس می‌کردم از اون کتاب‌هاییه که دوست دارم، کسانی که دوستشون دارم، بخوننش.

زبان کتاب ساده و بی‌شیله و بی‌پیله است. کتاب برای انسان‌های واقعی نوشته شده، انسا‌ن‌هایی از جنس من و تو، ملغمه‌ای از خوبی‌ها و کمبودها. لا به لای خطوط اون هیچ ردپایی از پیچیدگی‌ و فلسفه‌بافی‌های معمول نیست و تنها کاری که می‌کنه اینه که از مخاطب می‌خواد تا تمام عهدهایی که در طول زندگی‌ با خودش و دنیا بسته رو نادیده بگیره و تنها چهار اصل رو در نظر داشته باشه تا حس رهایی و خودبخودی، همون حسی که خیلی از ما توی بچه‌گی‌هامون جا گذاشتیم و از همون موقع هر روز سرگردان و سرگردان‌تر شدیم، رو دوباره تجربه کنه. جالب اینجاست که این چهار اصل ساده‌ترین اصولی هستند که برای همه ما، پیرو هر روش و آیینی که باشیم آشناست و شاید به همین خاطر باشه که  در برخی از بخش‌های کتاب،‌ حس آزادی اینقدر قابل لمس و نزدیک می‌شه. در هر بخش، نویسنده بعد از اشاره به عنوان کلی اصل، به توضیح اون از زوایای بدیعی می‌پردازه که برخی از آنها در عین سادگی بسیار تکان‌دهنده هستند. آگاهی مثل نور یک چراغ مطالعه در بخش‌های تاریک وجود به گردش درمی‌آید و بهانه خوبی برای تغییر عاید من و تو می‌شود. تمام حرف این کتاب در چهار اصل خلاصه شده‌: با زبان نیازارید، مسایل را شخصی نه‌انگارید، فرضیه نپردازید و همواره بهترین چیزی باشید که می‌توانید. البته مثل هر تغییری، ساده شروع می‌شه  اما نیاز به انگیزه و تمرین زیاد داره. البته کارگاه این تمرین هر روز در بستر زندگی در اختیارمونه. باقی داستان را از زبان کتاب بشنوید …..

اطلاعات کتاب:

عنوان اصلی: (The Four Agreements (A Toltec Wisdom Book

عنوان ترجمه: چهار میثاق

نویسنده: دون میگوئل روئیز

مترجم: دل‌آرا قهرمان

ناشر: نشر ذهن‌آویز

تعداد صفحات: ۱۱۴ صفحه

چاپ یازدهم تابستان ۱۳۸۹

قیمت: ۲۶۰۰ تومان

فایل صوتی بخشی از مقدمه کتاب، رو بشنوید. این بخش من رو ترغیب کرد تا کتاب رو تا انتها دنبال کنم. شاید شما رو هم برای همدم شدن با این کتاب، مشتاق کنه.

 

 

چای انرژی‌زا

سه شنبه, ۱۸ آبان, ۱۳۸۹

اگر از اون دسته آدم‌هایی هستید که به نوشیدنی‌های انرژی‌زا علاقه‌مندید، و از مشتریان وفادار انواع اونها که امروزه در بسته‌بندی‌های متعدد با نام‌های تجاری مختلف در دسترس هستند، محسوب می‌شوید باید بگم من هیچ اصراری برای منصرف کردن شما از مصرف مداوم اینگونه نوشیدنی‌ها ندارم. راستش دانش علمی دقیقی هم در این زمینه ندارم فقط شنیده‌هایم حاکی از اینست که مصرف روزانه اونها می‌تونه مضر باشه اما مایلم شما رو با یک نوشیدنی انرژی‌زا طبیعی آشنا کنم.

چای یوگی، نوعی چای از مخلوط گیاهان طبیعی است که سالها قبل توسط یک یوگی که بنیانگذار یوگای کندالینی در غرب است، ابداع شد. آوازه این چای این روزها با عناوین مختلف(چای هندی، چای ودایی و …) در اقصا نقاط دنیا پیچیده  و طرفداران زیادی پیدا کرده‌است.

شما هم می‌توانید این چای را به سادگی، در منزل تهیه و نوشیدن آن را امتحان کنید. مطمئن هستم طعم دلنشین و عطر مطبوع آن را از یاد نخواهید برد.

مواد لازم:

۱.۵ لیتر آب

۱۰ عدد میخک

۵ دانه فلفل سیاه

۵ تکه کوچک چوب دارچین

۲۰ دانه هل (غلاف سبز هل‌ها را باز نموده و دانه‌های سیاه آن را جدا کنید.)

۸ برش باریک زنجبیل تازه

۱/۲ قاشق چایخوری چای سیاه یا چای کوهی (چای کوهی را می‌توانید از عطاری‌ها تهیه کنید.)

عسل به مقدار لازم

شیر به مقدار لازم

طرز تهیه:

آب را بجوشانید. میخک‌ها را به مدت یک دقیقه به همراه آب بجوشانید و سپس هل، فلفل، دارچین و زنجبیل را به آن افزوده و اجازه دهید این مخلوط به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه، با شعله کم دم بکشد. پس از آن شعله را خاموش نموده و برگ‌های چای را به آن بیفزایید و اجازه دهید چای بدون حرارت در این مخلوط دم بکشد. مقدار کمی از شیره به دست آمده را همراه مقداری شیر گرم وعسل در فنجان مورد نظر بریزید. شیره باقی‌مانده را می‌توانید در یخچال نگهداری کنید و هر بار که می‌خواهید از آن استفاده کنید، آن را گرم  و یا با مقداری آب جوش حل نمایید و با شیر گرم و عسل مخلوط کرده و نوش جان کنید.

مصرف یک یا دو بار از این چای در طول هفته برای انواع دوشاها(طبع‌ها)  بلامانع است. شما می‌توانید با شروع فصل زمستان برای متعادل کردن دمای طبیعی بدن، قبل یا  بعد از تمرینات ورزشی خود به منظور متعادل‌سازی سطح انرژی بدن، پیش از رفتن به کوه‌نوردی، برای رفع خستگی در عصر یک روز کاری و … بصورت متناوب از این چای استفاده کنید. همچنین یکی از خواص درمانی این چای، پایین‌آوردن درجه تب در بدن است. امیدوارم از نوشیدن این چای در یک بعداظهر سرد پاییزی لذت ببرید.

من می‌خورم، پس هستم!

یکشنبه, ۱۶ آبان, ۱۳۸۹

تا حالا متوجه ارتباط مستقیم بین خوردنی‌ها و حالات روحی خودتون شدید؟  مثلاً وقت‌هایی که کلافه و عصبانی هستید یا به اصطلاح عامیانه داغ کردید، خوردن آب خنک، یا یه چیزی مثل هندوانه یا خیار یا هر چیزی که قدیمی‌ها بهش می‌گفتن «خنکی»،‌ بصورت فیزیکی داخل قفسه سینه و اندام‌های شکمی شما رو خنک می‌کنه و شما رو آروم‌تر می‌کنه. یا کسانی که تجربه نخوردن گوشت قرمز رو برای مدتی هر چند کوتاه داشتند، شاید به خوبی متوجه تاثیر خوردن دوباره اون در حالات روحی خودشون شده باشند. این رو دیگه همه ما تجربه کردیم که هر وقت پرخوری یا خرده‌خوری می‌کنیم و دچار سوء هاضمه، یبوست و یا نفق معده می‌شیم، از نظر روحی هم سنگین و کلافه‌ایم، تمرکز کمتری روی کارمون داریم و احساس تنبلی و کرختی می‌کنیم.

هر چند این روزها گیاه‌خواری و داشتن رژیم غذایی منحصر بفرد تبدیل شده به یکی از مظاهر روشنفکری اما  خوردن با چاشنی آگاهی، یک واقعیت تاریخی است. ارتباط مستقیمی که بین رژیم غذایی و حالات روحی وجود داره موضوع اصلی طب آیروودا است که طبی ست سنتی که هندیان آن را از مصریان باستان به ارث برده‌اند. پایه این طب بر اساس شناخت وضعیت بدن است شبیه آنجه در طب سنتی بوعلی مرسوم بود. در طب بوعلی اصل بر شناخت مزاج بدن فرد بود که می‌توانست یکی از چهار مزاج دموی، بلغمی، سوداوی و صفراوی باشد. در طب آیروودا نیز بدن شما می‌تواند یکی از سه دوشای کافا، پیتا و واتا و یا ترکیبی از آن را بصورت غالب داشته باشد. بیماری از منظر این طب وقتی حادث می‌شود که میزان یکی از این دوشاها در بدن فرد افزایش یا کاهش پیدا کند و در نتیجه تعادل آنها از بین برود. شما با تظاهر هر نوع بیماری که به پزشک آیروودا مراجعه کنید، اولین قدم تشخیص نوع بدن شماست. سئوال مهم در این طب این نیست که بیماری چیست بلکه این است که بیمار کیست و منظور آن است که کدام دوشا در بدن شما دچار بیماری شده‌است. نکته جالب اینجاست که در طب آیروودا برای تشخیص نوع بدن، سئوالات زیادی از حالات روحی شما مطرح می‌شود حال آنکه درمان شامل باید ونبایدهایی است که مستقیماً  رژیم غذایی شما را نشانه می‌رود!

کشف بدن

تشخیص نوع بدن،  فرآیندی کاملاً تخصصی است اما برخی از خصوصیات کلی دوشاها شامل موارد زیر می‌شود:

واتا- بدن لاغر و سبک، سریع در انجام کارها، احساس گرسنگی نامنظم، گوارش نامرتب، خواب سبک، سرزنده، هیجان‌زده، سرعت در یادگیری، گرایش به نگرانی،  تمایل به پرکاری

پیتا- ساختمان بدنی و توان فیزیکی متوسط، تشنگی و گرسنگی شدید، گوارش قوی، تیز هوش، با شیوه صحبتی دقیق و شمرده، گرایش به خشم و غضب، دارای پوست و مویی روشن، بیزار از آفتاب و گرما

کافا- ساختمان بدنی محکم و پر قدرت، دارای انرژی ممتد و پایدار، شخصیتی آرام و ساکت، پوستی خنک، نرم، ضخیم و رنگ‌پریده، گند در دریافت اطلاعات، خواب طولانی و سنگین، مستعد چاقی، گوارش کند، مهربان و منعطف، گرایش به راحت‌طلبی

اگر به دنبال کشف نوع بدن خود هستید، می‌توانید از تست‌های زیر استفاده کنید. در پاسخ به سئوالات، وضعیت غالب را در نظر بگیرید. این نکته راهم در نظر داشته باشید که شما می‌توانید بدنی تک دوشایی و یا ترکیب دو دوشایی و یا حتی سه دوشایی داشته باشید ضمن اینکه برای تعیین دقیق دوشای خود، می‌بایست به سئولات جزئی‌تری پاسخ دهید  و نظر یک پزشک آیروودا را جویا شوید.

http://doshaquiz.chopra.com

http://www.whatsyourdosha.com/quiz

http://www.personalalchemy.com/dosha_quiz.html

http://healing.about.com/library/quiz/dosha/bldoshaquiz.htm

به یاد داشته باشید هر گونه رژیم غذایی اعم از گیاهخواری، گوشتخواری، خام گیاهخواری و …. بدون در نظر گرفتن نوع بدن می‌تواند مضر باشد.

شما می‌توانید به سادگی، از امروز به آنچه می‌خورید و تاثیرات آن در خلق و خوی خود توجه کنید. می‌توانید برای شناخت بیشتر این تاثیر، بصورت دوره‌ای در عادات غذایی خود تنوع ایجاد کنید. میزان سبزیجات و میوه‌جات تازه را بالا ببرید، آب بیشتری بنوشید، دوغ را جایگزین نوشابه کنید، به جای نسکافه عصرگاهی چای سبز بنوشید، نوشابه انرژی‌زای صبح را با یک لیوان شیر و یک خرما جایگزین کنید، ساعات وعده‌های غذایی خود را در زمان‌های مختلف روز تجربه کنید و … و بعد دوباره برای مدتی به عادات غذایی قبلی خود بازگردید. به هر تغییر که آگاه شدید آن را در گوشه‌ای یادداشت کنید. بعد از مدت کوتاهی، عادات غذایی شما تغییر خواهد کرد و به وضعیت روحی و درخواست‌های بدن شما نزدیک‌تر خواهد شد.

مرجع کمکی:

کتاب سلامتی کامل نوشته دیپاک چوپرا